Prokurator-bezpiecznik

Centralne miejsce dreamlandzkiej aktywności.

W sytuacji, gdy podejrzanym jest członek Rządu, funkcję oskarżyciela publicznego powinien przejąć...

Ankieta wygasła 23 paź 2017, 21:04

Król(owa)
1
9%
Dworzanin
1
9%
Marszałek Parlamentu
2
18%
Inny urzędnik
0
Brak głosów
Obywatel wskazany przez Króla(ową)
2
18%
Obywatel wskazany przez Sąd
0
Brak głosów
Oskarżycielem publicznym nigdy nie powinien być członek Rządu
3
27%
Inne rozwiązanie
2
18%

Liczba głosów : 11

Prokurator-bezpiecznik

Postprzez Siergiusz Asketil » 16 paź 2017, 21:04

W ostatnich dniach doszło do sytuacji, kiedy minister właściwy do spraw sprawiedliwości, który pełni jednocześnie funkcję oskarżyciela publicznego, rozpatrzył odmownie zawiadomienie dotyczące jego osoby. Ustawa Federalna o wprowadzeniu Kodeksu karnego nie umożliwia rozpatrzenie zawiadomienia i/lub skierowania aktu oskarżenia przez kogokolwiek innego.

Zdarzenie to pokazało, że niezbędnym jest przygotowanie bezpiecznika na sytuacje, kiedy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa przez członka Rządu Królewskiego. Kto powinien być tym bezpiecznikiem? Zachęcam do dyskusji i wzięcia udziału w ankiecie. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować rozwiązanie, które następnie przełożymy na literę prawa.
(—) Siergiusz markiz Asketil
Dreamlandczyk, Baridajczyk, Frustrat
Siergiusz Asketil
lord

Numer GG: 44811514
Herb:

Re: Prokurator-bezpiecznik

Postprzez الوـس » 16 paź 2017, 21:10

Było się zażalić do sądu.

A co do funkcji oskarżyciela publicznego - ja bym dał prerogatywę mianowania go parlamentowi/królowej.
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Siergiusz Asketil » 16 paź 2017, 21:13

Co sąd może w tego typu sytuacji zrobić? Nie wskaże przecież z urzędu innego oskarżyciela publicznego, nawet jeżeli są przesłanki do stwierdzenia, że zawiadomienie zostało oddalone bezpodstawnie.

A co do funkcji oskarżyciela publicznego - ja bym dał prerogatywę mianowania go parlamentowi/królowej.

Czyli zabranie prerogatywy ministra ds. sprawiedliwości, bez tworzenia bezpiecznika?
(—) Siergiusz markiz Asketil
Dreamlandczyk, Baridajczyk, Frustrat
Siergiusz Asketil
lord

Numer GG: 44811514
Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 16 paź 2017, 21:29

Oskarżycieli publicznych powinno być dwóch powoływanych lub obejmujących urzędy niezależnie od siebie i niezwiązanych z jednym środowiskiem politycznym, bo że większość z nas jest związana, to nie ulega żadnej wątpliwości. Powinna być więc równowaga. Prokuratorami powinni być minister ds. sprawiedliwości oraz osoba wskazana przez kandydata w wyborach Premiera, który zajął drugie miejsce. Takie zmiany są przygotowywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(-) Daniel von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Daniel von Witt
minister

Numer GG: 41404078

Postprzez الوـس » 16 paź 2017, 21:30

Siergiusz Asketil napisał(a):

Co sąd może w tego typu sytuacji zrobić? Nie wskaże przecież z urzędu innego oskarżyciela publicznego, nawet jeżeli są przesłanki do stwierdzenia, że zawiadomienie zostało oddalone bezpodstawnie.

W razie ponownego oddalenia stwarza to sytuację, gdy można domagać się odszkodowania za niezgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej.

Siergiusz Asketil napisał(a):

Czyli zabranie prerogatywy ministra ds. sprawiedliwości, bez tworzenia bezpiecznika?

To jest kwestia wartości. Czy uważamy królową/parlament za organ ponad podziałami, który jest w stanie wznieść się ponad partykularne interesy i powierzyć odpowiedniej osobie ten urząd.
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez PTR » 17 paź 2017, 08:37

Niezależna od rządu prokuratura to podstawa. Biorąc pod uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy są zarzuty do nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez Ministra Sprawiedliwośći w sprawach dotyczących samego siebie bądź członków rządu czy ogólnie pojętych "znajomych" (takie zarzuty podnosili przecież również politycy KPA w stosunku do premiera Torkana), dziwię się że taki postulat nie ma ogólnego poparcia.

Inna sprawa, że takiemu DvW niewątpliwie odpowiada sytuacja, że będąc ministrem może chronić swój tyłek, próbować udupić politycznych przeciwników a będąc w opozycji może jak przystało na hipokrytę szafować oskarżeniami o to samo.
/-/ bryg. Prezerwatyw Tradycja Radziecki, literat, dalajwanda
Przewodniczący Zgromadzenia Obywatelskiego, Dowódca Gwardii Ludowej
"Wandejskiej lawiny się nie boimy. Zapraszamy!" Daniel von Witt, 24 listopada 2014 r.
PTR

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 09:22

PTR napisał(a):Niezależna od rządu prokuratura to podstawa. Biorąc pod uwagę, że to nie pierwszy raz, kiedy są zarzuty do nieprawidłowego wykonywania obowiązków przez Ministra Sprawiedliwośći w sprawach dotyczących samego siebie bądź członków rządu czy ogólnie pojętych "znajomych" (takie zarzuty podnosili przecież również politycy KPA w stosunku do premiera Torkana), dziwię się że taki postulat nie ma ogólnego poparcia.

Niezależna od rządu prokuratura to jakaś utopia w państwie wirtualnym, w którym większość aktywnych, ogarniętych i zaangażowanych obywateli jest politykami. Nie ma absolutnie żadnego znaczenia, czy prokuratura powinna być od rządu niezależna, bo niczego to nie zmieni. Równie dobrze może być narzędziem walki opozycji wobec rządu. Nie przypominam sobie również, by podczas obecnej kadencji rządu zostało wszczęte z urzędu jakiekolwiek postępowanie przygotowawcze, nie mówiąc o takim, które byłoby skierowane wobec jakiegokolwiek opozycjonisty z powodów politycznych. Zawsze można jednak takie motywy na siłę dorobić wobec każdego ścigania, jakie podjąłby minister ds. sprawiedliwości wobec kogoś, kto prawie na pewno jest politykiem (jak powiedziałem na początku). Natomiast zawiadomienie, które odrzuciłem, było wręcz śmieszne. Wielokrotnie i na różne sposoby ludzie z opozycji, na ogół z Pańskiej formacji, podejmowali jawnie wrogie działania wobec innych państw lub osób z zagranicy i nikomu w rządzie KPA nie przeszło nawet przez myśl, by ścigać je wtedy za działania... przeciw Królestwu Dreamlandu. Teraz nagle polityczny atak na mnie z racji aktywności w organizacji, która nikomu krzywdy nie robi i działa zgodnie z przepisami prawa każdego państwa, na terenie którego działa, spotyka się z jadowitym atakiem o działanie przeciw Królestwu Dreamlandu. Ogarniając obraz całości nie można się z tego nie śmiać, a zawiadomienie takie odrzucić, z powodu jego żałosnego charakteru i intencji zawiadamiającego. Zgodnie z przewidywaniem wywołało to również wielkie oburzenie, że rząd nagle broni siebie, swoich kolegów itd., co stanowi paskudne pomówienia i kłamstwa.
PTR napisał(a):Inna sprawa, że takiemu DvW niewątpliwie odpowiada sytuacja, że będąc ministrem może chronić swój tyłek, próbować udupić politycznych przeciwników a będąc w opozycji może jak przystało na hipokrytę szafować oskarżeniami o to samo.

Paskudnie Pan kłamie i pomawia. Mówię to już któryś raz, że niezależna od rządu prokuratura jest możliwa, ale nie jest możliwa prokuratura apolityczna w społeczeństwie złożonym niemal wyłącznie z polityków lub osób, które mają swoje sympatie polityczne. Zarzuty o ściganie lub zarzuty o odmowę ścigania z powodów politycznych będą więc zawsze. W takiej sytuacji polecam więc analizę konkretnych spraw, także w szerszym kontekście, niż oddawanie się ekstazie pokrzywdzonych przez rząd.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez PTR » 17 paź 2017, 10:34

DvW napisał(a):Paskudnie Pan kłamie i pomawia.

Doprawdy?

1. DvW chroni swój tyłek oddalając doniesienia przeciwkosobie samemu: [1] [2]
2. DvW próbuje udupić politycznego przeciwnika (popełniając szereg rażących błędów w trakcie postępowania wyjaśniającego) [1] tylko po to aby zostać w całości oddalony przez Sąd [2]. I kolejny raz będzie próbował tutaj [3]
3. DvW szafuje oskarżeniami o chronienie kolesiów przez konkurentów [1]

Przedstawiłem konkretne przykłady. Ponieważ mam ochotę na trochę zabawy, to ma teraz Towarzysz trzy wyjścia - albo publicznie przeprosi, może Towarzysz wytoczyć mi proces o zniesławienie próbując podważyć w/w przykłady, albo sam wytoczę Towarzyszowi proces za nazywanie mnie kłamcą. Jako wyzywający pozostawiam Towarzyszowi wybór.
/-/ bryg. Prezerwatyw Tradycja Radziecki, literat, dalajwanda
Przewodniczący Zgromadzenia Obywatelskiego, Dowódca Gwardii Ludowej
"Wandejskiej lawiny się nie boimy. Zapraszamy!" Daniel von Witt, 24 listopada 2014 r.
PTR

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 10:50

PTR napisał(a):1. DvW chroni swój tyłek oddalając doniesienia przeciwkosobie samemu: [1] [2]

Oba zawiadomienia odrzuciłem niebezpodstawnie. Za każdym razem szczegółowo opisałem dlaczego tak zrobiłem.
PTR napisał(a):2. DvW próbuje udupić politycznego przeciwnika (popełniając szereg rażących błędów w trakcie postępowania wyjaśniającego) [1] tylko po to aby zostać w całości oddalony przez Sąd [2]. I kolejny raz będzie próbował tutaj [3]

"Udupić politycznego przeciwnika" to jak wskazałem zwrot, który może pojawić się zawsze, bo każdy może być politykiem i siłą rzeczy przeciwnikiem prokuratora, który go ściga :) Tak więc to synonim osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa i nie rusza mnie to z powodów, które wskazałem wcześniej. Natomiast nie zmienia to faktu, że bardzo często obraża Pan inne osoby, włącznie z głowami państw, w tym naszego Króla zdarzyło się Panu obrazić kilka razy. Moim obowiązkiem jest w takich sytuacjach reagować. Cieszę się, że dowiódł Pan swojej niewinności, a Archontowi było obojętnym, jak Pan do niego mówi. Proszę natomiast nie twierdzić, że moją winą w tym przypadku jest, że okazał się Pan niewinny. Jako prokurator miałem obowiązek to sprawdzić. Przypadek Torkana Ingawaara jest identyczny. Mam obowiązek sprawdzić, czy jego bezczelność i groźby będą stanowiły przestępstwo. Robię więc tylko to, co należy do moich obowiązków. Ściganie przestępców oraz podejmowanie decyzji z tym związanych zawsze jest niepopularne. Zamiast więc refleksji nad postępowaniem swoich i kolegów Pan wyskakuje z zarzutami o ataki polityczne.
PTR napisał(a):3. DvW szafuje oskarżeniami o chronienie kolesiów przez konkurentów [1]

Pan jest bardzo płytki w swoich analizach. Zamiast skupić się na ewentualnej treści dochodzeń czy spraw to Pan po prostu patrzy na to, po której stronie sporu politycznego stoją osoby, którym się coś zarzuca lub coś sprawdza. Pana nie obchodzi to, co się sprawdza, tylko kto to robi. To żałosne.

Natomiast w żadnym z tych przypadków nie zostało wykazane, że ja chronię swoich "kolesiów" czy znajomych. Zostało jedynie wykazane, że moi przeciwnicy polityczni starają się uciekać do prób karania mnie za pośrednictwem prokuratury, a sami gdy popełniać mogą czyny, co do których istnieją wątpliwości, czy mogą to być przestępstwa, to wtedy to uchodzi ich uwadze, ale nie to, że ściga ich okrutny Witt, który o niczym nie marzy jak wsadzić ich wszystkich do więzień lub wygnać z Królestwa. Głupi Pan jest Panie Radziecki, jeżeli tak Pan myśli.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Jezus Ipanienko » 17 paź 2017, 10:57

Daniel von Witt napisał(a):Oba zawiadomienia odrzuciłem niebezpodstawnie. Za każdym razem szczegółowo opisałem dlaczego tak zrobiłem.

POSTANOWIENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego

Na podstawie art. 4 ust. 2 Ustawy Federalnej z dnia 28 października 2016 roku o wprowadzeniu Kodeksu karnego [BPSK Nr 5742] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanawia:

I. ODMÓWIĆ wszczęcia postępowania przygotowawczego.

II. Postanowienie jest skuteczne w chwili ogłoszenia.

(-) Daniel von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Faktycznie szczegółowo xD

inb4 Wiem, że to jest w innym miejscu. Piszesz tam, że "Nie pozwolę sobie na to, aby być bezkarnie fałszywie oskarżany i pomawiany po to, aby skierowane zostało wobec mnie postępowanie karne. Lubisz wizyty w Sądzie Królestwa Panie Asketil - proszę bardzo" - czyli działasz we własnym interesie
Ostatnio edytowano 17 paź 2017, 11:01 przez Jezus Ipanienko, łącznie edytowano 1 raz
Jezus „Ekskomunik” Ipanienko – Prezydent Mandragoratu Wandystanu
Jezus Ipanienko

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 11:01

Nie mam obowiązku zrobić tego akurat w samym postanowieniu i nigdzie indziej, bo (jeszcze) nie ma na to procedur. Mogę to zrobić gdziekolwiek, jeśli chcę. Wypowiadałem się na ten temat w tym dziale.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Jezus Ipanienko » 17 paź 2017, 11:03

Dobra dobra, ale nie zmienia to tego, że działasz we własnym interesie.
Jezus „Ekskomunik” Ipanienko – Prezydent Mandragoratu Wandystanu
Jezus Ipanienko

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 11:07

Panu Asketilowi i innym przy okazji jedynie wskazałem przepis, z którego mogą odpowiadać latając do organów wymiaru sprawiedliwości, byle tylko na kogoś donieść, choć dowodów nie mają. Przestrzegam go przed tym w reakcji na to, co akurat zrobił, a nie sam z siebie. Logicznym jest przecież, że przestrzegać przed wszczęciem postępowania w tej sprawie mogłem dopiero po jego działaniach, a nie przed. Wróżką nie jestem i nie wiem z jakich wybujałych powodów ktoś zacznie mnie oskarżać. Nigdy nie latałem i nie zamierzam latać z byle powodu do sądu i tak z Asketilem też będzie. Ostrzegam go jednak, by mnie do tego nie zmuszał.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Polyna » 17 paź 2017, 17:56

Kiedy ja byłam Prokuratorką Generalną, planowałam że gdyby kiedykolwiek ktoś wniósł oskarżenie przeciwko mnie, po prostu na czas rozpatrywania sprawy powołałabym zastępcę który by zamiast mnie je rozpatrzył, i to najlepiej kogoś nie związanego z partią rządzącą ani związkami osobistymi ze mną. No ale takie rozwiązania wymagają bycia troszeczkę ponad poziomem żenady na jakim działa i zawsze działała Prokuratura pod rządami dr. Witta.
Obrazek
Polyna

Postprzez Polyna » 17 paź 2017, 18:10

Daniel von Witt napisał(a):[justify]Oskarżycieli publicznych powinno być dwóch

Zaraz zaraz zaraz zaraz. Czy to przypadkiem nie doktor wraz z KPA jakiś czas temu udupił próbę reformy Prokuratury pod pozorem tego że „nie ma sensu tworzenie w obecnej sytuacji demograficznej dodatkowego urzędu”? Tym bardziej że w tamtym przypadku to twierdzenie było totalnie z dupy, gdyż tam chodziło o zastąpienie Ministra d/s Sprawiedliwości (tj. włożenie tego urzędu do niszczarki) przez apolitycznego Prokuratora Generalnego. Tymczasem widzę że doktor teraz chce żeby oskarżycieli było dwóch.

PTR napisał(a):DvW próbuje udupić politycznego przeciwnika (popełniając szereg rażących błędów w trakcie postępowania wyjaśniającego) [1]

ZTCP, w tym przypadku chciał udupić naraz trzech, rozpoczynając po kolei trzy postępowania dotyczące wypowiedzi w zdaje się jednym wątku.
Obrazek
Polyna

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 18:45

Polyna napisał(a):Kiedy ja byłam Prokuratorką Generalną, planowałam że gdyby kiedykolwiek ktoś wniósł oskarżenie przeciwko mnie, po prostu na czas rozpatrywania sprawy powołałabym zastępcę który by zamiast mnie je rozpatrzył, i to najlepiej kogoś nie związanego z partią rządzącą ani związkami osobistymi ze mną. No ale takie rozwiązania wymagają bycia troszeczkę ponad poziomem żenady na jakim działa i zawsze działała Prokuratura pod rządami dr. Witta.

Wypowiada się Pani o żenadzie, a sama nie rozróżnia oskarżenia od zawiadomienia. Oskarżenie jest poważną sprawą, gdyż dana osoba jest już oskarżona przed Sądem Królestwa i zagrożona jest konkretną karą. Natomiast zawiadomienie to w zasadzie błahostka, co złożyć można kiedy się chce i jak się chce, wystarczy odrobina kreatywności, jak w przypadku naciąganych teorii Asketila. Nie mam czasu na naciągane teorie, gdyż zawiadomienie powinno mieć jakiś sens. Gdy go nie ma to trzeba je wyrzucić do kosza. I nie ma tu nic do rzeczy, że jest ono skierowane akurat przeciw osobie, która może je wyrzucić.
Polyna napisał(a):Zaraz zaraz zaraz zaraz. Czy to przypadkiem nie doktor wraz z KPA jakiś czas temu udupił próbę reformy Prokuratury pod pozorem tego że „nie ma sensu tworzenie w obecnej sytuacji demograficznej dodatkowego urzędu”? Tym bardziej że w tamtym przypadku to twierdzenie było totalnie z dupy, gdyż tam chodziło o zastąpienie Ministra d/s Sprawiedliwości (tj. włożenie tego urzędu do niszczarki) przez apolitycznego Prokuratora Generalnego. Tymczasem widzę że doktor teraz chce żeby oskarżycieli było dwóch.

Jeden jest. W czym problem, aby z urzędu (piastowania np. innego urzędu niezwiązanego z rządem) drugim oskarżycielem publicznym była jeszcze jakaś osoba?
Polyna napisał(a):ZTCP, w tym przypadku chciał udupić naraz trzech, rozpoczynając po kolei trzy postępowania dotyczące wypowiedzi w zdaje się jednym wątku.

Takie były wtedy przepisy.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Polyna » 17 paź 2017, 19:17

Daniel von Witt napisał(a):Wypowiada się Pani o żenadzie, a sama nie rozróżnia oskarżenia od zawiadomienia.

Nie zajmuję już funkcji Prokuratorki więc już nie muszę. Yo.

Takie były wtedy przepisy.

Powiedziała Danielżbieta Wittkowska.
Obrazek
Polyna

Postprzez Daniel von Witt » 17 paź 2017, 19:33

Polyna napisał(a):Nie zajmuję już funkcji Prokuratorki więc już nie muszę. Yo.

Nie zakładam, że i wtedy Pani wiedziała.
Polyna napisał(a):Powiedziała Danielżbieta Wittkowska.

Dobrze, że to coś wniosło do rozmowy.

(-) Daniel von Witt
Daniel von Witt
minister

Powrót do Polityka i społeczeństwo