Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Instytucja zarządzająca systemem monetarnym i walutą Królestwa.

Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Postprzez Daniel von Witt » 26 sty 2017, 20:32

Szanowni członkowie Rady,

niniejszy wątek otwieram w celu prowadzenia przez Radę dyskusji nad projektami uchwał i decyzji. Pierwszą z nich musi być wybór Prezesa CBD. Ktoś z Was jest chętny objąć to stanowisko?

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Daniel von Witt
minister

Numer GG: 41404078

Re: Posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej

Postprzez الوـس » 26 sty 2017, 20:42

M może poczekamy aż rada się ukonstytuuje w pełni?
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 26 sty 2017, 20:47

Jak sobie członkowie życzą, choć formalnie to nie przeszkoda. Pomóżcie mi więc znaleźć trzeciego chętnego.

(-) Daniel ax. von Witt
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Daniel von Witt
minister

Postprzez Fryderyk Orański-Nassau » 26 sty 2017, 21:12

Szczerze-nie palę się. Ostatnio mam sporo na głowie. Rada wydaje się mieć w miarę mało obowiązków, ale już od prezesa raczej więcej się wymaga.
(-) Fryderyk Karol Albert wicehrabia Orański-Nassau OOIII ONZIII
Obrazek
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."Aluś, 2 października 2017 r.
Fryderyk Orański-Nassau
minister

Herb:

Postprzez الوـس » 26 sty 2017, 21:26

Od biedy mogę być prezesem.
(-) Aluś de la Ciprofloksja zu Hergemon und von Lichtenstein y de Arbuz och Apelsinklyfta
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 27 sty 2017, 11:56

Mamy zatem projekt uchwały:
UCHWAŁA RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
CENTRALNEGO BANKU DREAMLANDU
z dnia ... 2017 roku

w sprawie powołania Prezesa Centralnego Banku Dreamlandu

Działając na podstawie art. 6 ust. 6 pkt. 1 Statutu Centralnego Banku Dreamlandu z dnia 26 stycznia 2017 roku, uchwala się, co następuje:

Art. 1.
Na stanowisko Prezesa Centralnego Banku Dreamlandu wybiera się Alusia de la Ciprofloksja.

Art. 2.
Uchwała wchodzi w życie w dniu ogłoszenia.

Głosujemy nad uchwałą.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Daniel von Witt » 27 sty 2017, 11:57

Karta do głosowania:

(1) Alus de la Ciprofloksja:
(2) Christian von Kluck:
(3) Daniel von Witt: ZA

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 27 sty 2017, 12:44

Karta do głosowania:

(1) Aluś de la Ciprofloksja: WSTRZYMUJĘ SIĘ
(2) Christian von Kluck:
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Fryderyk Orański-Nassau » 27 sty 2017, 17:40

Karta do głosowania:

(1) Aluś de la Ciprofloksja: WSTRZYMUJĘ SIĘ
(2) Christian von Kluck: ZA
Obrazek
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."Aluś, 2 października 2017 r.
Fryderyk Orański-Nassau
minister

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 27 sty 2017, 17:41

Zamykam głosowanie. Rada wybrała na Prezesa Pana Alusia :) Gratuluję.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 10:11

Szanowni Członkowie Rady,

chcę wnieść o rozpoczęcie dyskusji nad ustaleniem wysokości stóp procentowych dla depozytów i kredytów, które później mogłyby być oferowane na rynku przez CBD pod kierownictwem Pana Prezesa Ciprofloksję. Myślę, że szybkie załatwienie tej sprawy ożywi nieco działalność Banku oraz ruch na rynku finansowym.

Moja propozycja jest więc taka, aby stopy procentowe były ustalane w ujęciu miesięcznym. W związku z tym, że na rynku istnieje nadmiar kapitału, czego dowodem jest chociażby duże zainteresowanie obligacjami Sułtanatu Wittasydów, proponowałbym, aby stopa procentowa dla lokat została określona na poziomie 3%, natomiast dla kredytów na poziomie 4%. Co Państwo o tym sądzicie?

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 10:27

Ja bym dał dla depozytów oprocentowanie 0, a nawet ujemne. Przy oprocentowaniu zerowym nie ma użytku z kapitału, który leży na koncie. A przy oprocentowaniu ujemnym wymuszamy zabawę w gorący pieniądz i każdemu zależy, by go jak najszybciej wydać. Bo w przeciwnym wypadku straci.

Kredyty bym z kolei oprocentował dużo wyżej. Niech ludzie wiedzą, że to nie jest tani i łatwy pieniądz.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 10:33

Nie ma na ten moment fizycznej możliwości obłożenia kont oprocentowaniem jakimkolwiek. Chodzi mi tylko o lokaty, jakie składano by w CBD (przez osoby mające nadmiar gotówki, a większość z nas takowy posiada). Trzeba więc zachęcać do ściągania nadmiaru wolnej gotówki jako lokat w CBD, a kredyty powinny być tanie, gdyż jeżeli większość z mieszkańców ma wolne środki w nadmiarze, to co ich skłoni do zaciągania wysoko oprocentowanych kredytów?

Taki pomysł, o jakim Pan Prezes pisze miałby sens, gdyby były techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem wszystkich kont w CBD, a takich w obecnym systemie nie ma.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 11:38

Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

Rozważmy to na przykładzie. Ktoś ma za dużo środków na kwotę 100 000 dreamów i zamraża je na lokacie oprocentowanej wg twojego przepisu na 3%. Po roku ma 103 000 dreamów. W związku z czym faktycznie, przez rok ten nadmiar był "zamrożony", ale po tym roku ten nadmiar nie tylko wraca na rynek, ale jeszcze się zwiększa. Co osiągnęliśmy w ten sposób? Nic.

Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.

Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.

Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 12:26

Alus napisał(a):Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

Rozważmy to na przykładzie. Ktoś ma za dużo środków na kwotę 100 000 dreamów i zamraża je na lokacie oprocentowanej wg twojego przepisu na 3%. Po roku ma 103 000 dreamów. W związku z czym faktycznie, przez rok ten nadmiar był "zamrożony", ale po tym roku ten nadmiar nie tylko wraca na rynek, ale jeszcze się zwiększa. Co osiągnęliśmy w ten sposób? Nic.

O czym Ty mówisz? Chodzi o ściągnięcie gotówki teraz, a nie za rok. Teraz jest jej za dużo, więc trzeba skusić rynek na lokaty, czyli na oddawanie pieniędzy.
Alus napisał(a):Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.

W obecnym CBD, który psuje się przy zwykłych przelewach co dwa dni? Lepiej sobie darować.
Alus napisał(a):Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.

To nie właściwość CBD, aby ustalać podatki.
Alus napisał(a):Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.

Kłania się podstawowa funkcja banku jako pośrednika między tymi co mają i nie mają. Jak masz wolne środki to zakładasz lokatę, a jak nie masz to bierzesz kredyt. Można byłoby ustalić nawet tańsze kredyty od lokat, ale wtedy CBD będzie na tym tracił.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 14:25

Daniel von Witt napisał(a):
Alus napisał(a):Ściąganie nadmiaru gotówki z rynku poprzez oprocentowaną lokatę to taki pomysł jak leczenie depresji heroiną. Dobrze działa tylko, że trzeba ciągle dawki zwiększać.

O czym Ty mówisz? Chodzi o ściągnięcie gotówki teraz, a nie za rok. Teraz jest jej za dużo, więc trzeba skusić rynek na lokaty, czyli na oddawanie pieniędzy.

To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.

Alus napisał(a):Techniczne możliwości manipulowania oprocentowaniem są. To nie jest problem dopisać parę linijek kodu, by co miesiąc wtranżalało powiedzmy 0,5% odłożonej gotówki.

W obecnym CBD, który psuje się przy zwykłych przelewach co dwa dni? Lepiej sobie darować.

Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.

Alus napisał(a):Nb w Sarmacji kiedyś był, mojego zresztą autorstwa, podatek 6%. Pobierany on był od różnicy pomiędzy stanem rachunku w danym miesiącu a stanem rachunku w miesiącu poprzednim. Jeżeli ta różnica była niedodatnia, to podatku oczywiście nie pobierano. Co ciekawe, jako stan początkowy wszystkich rachunków ustalono 0, więc pierwszy pobór dotyczył całości zgromadzonego majątku.

To nie właściwość CBD, aby ustalać podatki.

Zamiast się rzucać jak kogucik na wiosnę może byś się odniósł do pomysłu? Bo zbywanie tematu "to nie właściwość CBD" w sytuacji, gdy mogę w każdej chwili stosowny projekt ustawy wnieść pod obrady świadczy po prostu o braku dobrej woli.

Alus napisał(a):Odnosząc się do taniego kredytu. Jeżeli mam wolne środki i możliwość zaciągnięcia kredytu, to kredyt opłaca się zaciągnąć wtedy i tylko wtedy, gdy jego oprocentowanie będzie niższe niż pożytek jaki mam z tych wolnych środków. Przy założeniu, że kredyt oprocentowany jest wg stawki 4%, a lokata wg stawki 3%, to wzięcie kredytu przy wolnych środkach jest mało gospodarne.

Kłania się podstawowa funkcja banku jako pośrednika między tymi co mają i nie mają. Jak masz wolne środki to zakładasz lokatę, a jak nie masz to bierzesz kredyt. Można byłoby ustalić nawet tańsze kredyty od lokat, ale wtedy CBD będzie na tym tracił.

Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 15:01

Alus napisał(a):To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.

Nie jest to żadne przesunięcie problemu, tylko zarządzanie lokatami i kredytami. Za rok, pół roku, dwa lata, sytuacja może być inna, a podmioty na rynku pieniężnym zaczną konkurować o pieniądz, a nie tak jak dziś mieć sprawę w nosie.

Za problem uważam bezruch gotówki, a produkty takie jak lokaty czy kredyty mają ten ruch zwiększyć.
Alus napisał(a):Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.

Docelowo to jest priorytet. Jednak latami się o tym na ogół mówi, a nim taki powstanie trzeba starać się jakoś funkcjonować, urozmaicając zabawę na tyle, na ile to możliwe.
Alus napisał(a):Zamiast się rzucać jak kogucik na wiosnę może byś się odniósł do pomysłu? Bo zbywanie tematu "to nie właściwość CBD" w sytuacji, gdy mogę w każdej chwili stosowny projekt ustawy wnieść pod obrady świadczy po prostu o braku dobrej woli.

Jestem zwolennikiem pobierania opłat, podatków i innych danin od oszczędności, które nie są używane. Każdy przelew bankowy wyraża jakąś operację finansową, a ona stanowi po prostu pieniężne wyrażenie aktywności (ktoś coś zrobił i dostał wypłatę, ktoś coś kupił i wydał pieniądze, etc.), dlatego zarabianie, wydawanie, tworzenie ruchu gotówki nie powinno być obłożone podatkami, opłatami i innymi daninami. Bezruch tak - za to powinno się płacić. Z tego też względu nie byłbym orędownikiem podatku, którego przykład podajesz, bo on karze ludzi za zarabianie. Powinno się karać za chomikowanie pieniędzy, o czym sam wspomniałeś postulując ujemne stopy procentowe dla depozytów, czego jestem akurat orędownikiem.
Alus napisał(a):Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).

Próbuję tworzyć nowe pole do aktywności i nowe produkty, z których uczestnicy rynku pieniężnego MOGLIBY korzystać. Gdy nie było żadnych produktów finansowych to nikt z nich nie korzystał. Sułtanat emitował obligacje i szybko zostały zakupione (bo ludzie na tym zarobią), a Sułtanat dostał ok. 800 tys. D, które zaczął wydawać na różne cele, a potem będzie musiał zarobić ok. 1 mln D, by wykupić obligacje. Stworzył się więc ruch pieniędzy dotychczas zachomikowanych przez inwestorów. Dlaczego zachomikowanych? Bo nikt nie oferował żadnych produktów finansowych. Jest więc CBD, który może te procesy wesprzeć i zwiększyć ruch pieniądza.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 15:10

Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.

Alus napisał(a):To jest po prostu przesunięcie problemu na następny rok. O ile w ogóle nadmiar gotówki to jest problem.

Nie jest to żadne przesunięcie problemu, tylko zarządzanie lokatami i kredytami. Za rok, pół roku, dwa lata, sytuacja może być inna, a podmioty na rynku pieniężnym zaczną konkurować o pieniądz, a nie tak jak dziś mieć sprawę w nosie.

O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.

Daniel von Witt napisał(a):Za problem uważam bezruch gotówki, a produkty takie jak lokaty czy kredyty mają ten ruch zwiększyć.

Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.

Alus napisał(a):Można stworzyć nowy bank. To też nie jest problem.

Docelowo to jest priorytet. Jednak latami się o tym na ogół mówi, a nim taki powstanie trzeba starać się jakoś funkcjonować, urozmaicając zabawę na tyle, na ile to możliwe.

Nie wiem jak w Dreamlandzie, ale w Ciprofloksji bank się mieści w jednym, niezbyt dużym pliku .php. Jego stworzenie zajęło nam kilka godzin wraz z testami.

Daniel von Witt napisał(a):on karze ludzi za zarabianie

Neoliberalne pierdololo detected.

Alus napisał(a):Ilu niby jest zainteresowanych takim tanim kredytem? Bo póki co próbujesz albo rozwiązywać problemy, które wcale nie muszą być problemami (vide: nadmiar gotówki na rynku), albo takie, które nie istnieją (vide: brak dostępu do kredytów).

Próbuję tworzyć nowe pole do aktywności i nowe produkty, z których uczestnicy rynku pieniężnego MOGLIBY korzystać.[/qu Gdy nie było żadnych produktów finansowych to nikt z nich nie korzystał.

Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa. A żeby z takich usług korzystać, to trzeba mieć po co. Ja np. nie korzystam z usług ginekologa, bo nie mam po co. Póki nie powstanie potrzeba, którą można w ten sposób zaspokoić, to nikt nie będzie wydawać pieniędzy, bo nie ma na co.

Daniel von Witt napisał(a):Bo nikt nie oferował żadnych produktów finansowych.

Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 15:27

Alus napisał(a):Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.

Bo co? :P
Alus napisał(a):O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.

Taka możliwość cały czas istnieje, tylko z takiej racji, że Dreamland to nie gra strategiczna, monopoly czy cokolwiek podobnego, co mówi Ci na co masz wydawać kasę, żeby zbudować dwie nowe armie, kupić hotel etc., to niestety musisz sam wymyślać okazje do zakupów. Prawie wszystkie produkty w Dreamlandzie to dobra wolne, dostępne masowo i bezpłatnie. Miło jest poczytać nowe artykuły w Kurierze, ale czy Królowi ktoś za to płaci? W realnej ekonomii musiałbyś sobie kupić Kuriera w kiosku. Tu najpierw dostajesz produkt za darmo, a pieniądze kisisz na koncie i twierdzisz, że nie ma na co wydawać. Więcej wyobraźni.
Alus napisał(a):Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.

Bank to też firma, też oferuje coś rynkowi. Lokaty i kredyty to produkty. W sprawie zakupów wypowiedziałem się wyżej. Inny przykład tu podam. Elderlandzki rząd posiada w Dreamlandzie Elderlandzką Kompanię Królewską, która obsługuje państwowe zobowiązania Elderlandu, głównie z tytułu ZAKUPÓW (oooh! Zakupów? Jakich kurde zakupów, jak podobno na nic nie da się wydawać u nas kasy? :D) i żołdu Elderlandzkiej Armii Królewskiej, którzy mają konta w CBD. I ta instytucja, z racji, że Elderland nie ma swojego systemu gospodarczego (żadnego, nawet w sensie prawno-instytucjonalnym, nie mówiąc o informatycznym) nie ma żadnego gwarantowanego przez państwo elderlandzkie źródła dochodów, a potrzeby wydatkowe (właśnie po to wymyślone, aby był ruch pieniądza) już ma. Tak więc Kompania chętnie by wzięła kredyt w CBD, bo cały czas pożycza pieniądze, by pokryć swoje zobowiązania. W ogóle: wzięłaby pożyczkę od kogokolwiek, gdyby ktoś chciał jej pożyczyć.

Krótko mówiąc: ten, co ma kasę niech wyda na lokatę. Ten, co nie ma - niech weźmie kredyt.
Alus napisał(a):Nie wiem jak w Dreamlandzie, ale w Ciprofloksji bank się mieści w jednym, niezbyt dużym pliku .php. Jego stworzenie zajęło nam kilka godzin wraz z testami.

Nie znam się na tym, więc nie wiem jak wygląda CBD jako program.
Alus napisał(a):Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa.

Usługa to też produkt. Idea to produkt. Produktem może być wszystko, co zechcesz zaoferować na rynku.
Alus napisał(a):A żeby z takich usług korzystać, to trzeba mieć po co.

Patrz wyżej.
Alus napisał(a):Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.

Tak, w Centralnym Banku Dreamlandu, dlatego jestem na tym posiedzeniu RPP.

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez Fryderyk Orański-Nassau » 7 lut 2017, 16:09

Aluś-potrafiłbyś napisać nowy skrypt banku?
Obrazek
Fryderyk Orański-Nassau
minister

Herb:

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 16:15

Alus napisał(a):Zanim się odniosę: Przestańcie kurwa wszystko justować, bo problem jest przy cytowaniu. Czy justowanie wypowiedzi to jakiś fetysz, jak kursywa dla Leszka? Chuj do dupy z czymś takim.

Bo co? :P

Bo się cytowanie pierdoli. A mnie się nie chce tego aksować.

Alus napisał(a):O ile nie powstanie możliwość wydawania tych pieniędzy, to nic się nie zmieni.

Taka możliwość cały czas istnieje, tylko z takiej racji, że Dreamland to nie gra strategiczna, monopoly czy cokolwiek podobnego, co mówi Ci na co masz wydawać kasę, żeby zbudować dwie nowe armie, kupić hotel etc., to niestety musisz sam wymyślać okazje do zakupów.

Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.

Daniel von Witt napisał(a):Prawie wszystkie produkty w Dreamlandzie to dobra wolne, dostępne masowo i bezpłatnie. Miło jest poczytać nowe artykuły w Kurierze, ale czy Królowi ktoś za to płaci? W realnej ekonomii musiałbyś sobie kupić Kuriera w kiosku. Tu najpierw dostajesz produkt za darmo, a pieniądze kisisz na koncie i twierdzisz, że nie ma na co wydawać. Więcej wyobraźni.

Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?

Alus napisał(a):Lokata czy kredyt to nie jest produkt. To po pierwsze. Po drugie, po co ktoś ma brać kredyt? Co można kupić w Dreamlandzie? Na co można wydawać dreamy? Póki nie będzie na co wydawać, to nikt nie będzie brał kredytów.

Bank to też firma, też oferuje coś rynkowi. Lokaty i kredyty to produkty.

To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.

Daniel von Witt napisał(a):Tak więc Kompania chętnie by wzięła kredyt w CBD, bo cały czas pożycza pieniądze, by pokryć swoje zobowiązania. W ogóle: wzięłaby pożyczkę od kogokolwiek, gdyby ktoś chciał jej pożyczyć.

I ciekawe z czego by to spłaciła.

Alus napisał(a):Jeszcze raz. To nie są żadne produkty. Tu nikt niczego nie wytwarza. To co najwyżej usługa.

Usługa to też produkt. Idea to produkt. Produktem może być wszystko, co zechcesz zaoferować na rynku.

Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.

Alus napisał(a):Czy ty pracujesz w jakimś banku, że cały czas słyszę produkt finansowy? To budzi moją agresję.

Tak, w Centralnym Banku Dreamlandu, dlatego jestem na tym posiedzeniu RPP.

Nie denerwuj mnie.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 16:56

Alus napisał(a):Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.

Nie zgodzę się z tym. W takim razie trzeba znieść pensje, bo pieniądze nie są potrzebne. Niemniej jednak nie jest to temat dla Rady Polityki Pieniężnej.
Alus napisał(a):Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?

Albo można raz w miesiącu przelać Królowi, TRUDowi, Mercuriusowi czy innej gazecie jakiś datek z tytułem "za pracę należy się wynagrodzenie - trzymajcie" lub podobnym.
Alus napisał(a):To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.

Nie będę tu Cię uczyć marketingu. Sprawdź sobie w sieci, co to jest produkt.
Alus napisał(a):Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.

Dobro materialne to wyrób. Produkty są wyrobami, usługami lub hybrydami (połączeniem wyrobu i usługi).
Alus napisał(a):I ciekawe z czego by to spłaciła.

To jej problem i Elderlandu.
Alus napisał(a):Nie denerwuj mnie.

Nie mieszaj światów :)

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 18:44

Alus napisał(a):Jakoś nikt tych okazji, pomijając samochodziki w podpisach, nie wymyśla.

Nie zgodzę się z tym. W takim razie trzeba znieść pensje, bo pieniądze nie są potrzebne. Niemniej jednak nie jest to temat dla Rady Polityki Pieniężnej.

Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.

Alus napisał(a):Można przecież wprowadzić prenumeratę. Prenumerujący dostawaliby artykuł wcześniej o dzień, czy kilka(naście) godzin. Co za problem?

Albo można raz w miesiącu przelać Królowi, TRUDowi, Mercuriusowi czy innej gazecie jakiś datek z tytułem "za pracę należy się wynagrodzenie - trzymajcie" lub podobnym.

Albo można wprowadzić inne metody zbierania pieniędzy. Wystarczy ruszyć głową ;) Ja osobiście, gdyby ktoś mi takie przelewy robił, czułbym się upokorzony, że o to wielki pan litościwie odpala mi parę dreamów.

Alus napisał(a):To są usługi. Produkt to jest jak rolnik zbierze marchewkę z pola, albo jak z taśmy w Prokto-Hemolan zjedzie nowa Przedbieda.

Nie będę tu Cię uczyć marketingu. Sprawdź sobie w sieci, co to jest produkt.
Alus napisał(a):Gówno prawda. Produkt to coś, co jest materialnym dziełem czyichś rąk. Nie zachwaszczaj języka tą bankową nowomową.

Dobro materialne to wyrób. Produkty są wyrobami, usługami lub hybrydami (połączeniem wyrobu i usługi).

A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.

Alus napisał(a):I ciekawe z czego by to spłaciła.

To jej problem i Elderlandu.

Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Postprzez Daniel von Witt » 7 lut 2017, 19:04

Alus napisał(a):Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.

Chcę się trzymać tematu, bo Ty nagle zaczynasz rozwodzić się o naturze wszechrzeczy mikronacyjnej gospodarki. Statut CBD pozwala Radzie Polityki Pieniężnej ustalić stopy procentowe dla lokat i dla kredytów. Chcę ich ustalenia, byś jako Prezes mógł wystosować dla rynku jakąś ich ofertę. A Ty zaczynasz mówić o produkcji samochodów. Jesteś niemerytoryczny.
Alus napisał(a):Albo można wprowadzić inne metody zbierania pieniędzy. Wystarczy ruszyć głową ;) Ja osobiście, gdyby ktoś mi takie przelewy robił, czułbym się upokorzony, że o to wielki pan litościwie odpala mi parę dreamów.

Oczywiście. To tylko przykład na aktualne możliwości naszego systemu. A ja osobiście stawiam sprawę jasno, że np. moje podmioty wydające gazety w KD są zarejestrowane jako firmy, które są nastawione np. na osiąganie zysku. Mam koszty, więc chcę mieć przychody, więc namawiam innych do dokonywania wpłat na moją rzecz, by pokryć koszty i by coś zostało jeszcze. To uczciwy układ, skoro ja dobrowolnie komuś płacę to również spodziewam się, że ktoś mi zapłaci.
Alus napisał(a):A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.

Jesteśmy w kropce :(
Alus napisał(a):Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.

Na razie nie masz stóp procentowych, które chcę ustalić, a już chcesz liczyć innym podmiotom zdolność kredytową :)

(-) Daniel ax. von Witt
Daniel von Witt
minister

Postprzez الوـس » 7 lut 2017, 19:16

Alus napisał(a):Rozmydlasz dyskusję. Ja stawiam konkretny zarzut, a ty sprowadzasz dyskusję na manowce by uciąć ją jako "nie na temat". Od dzisiaj nazywam ten sposób, niemerytorycznego oczywiście, dyskutowania argumentum ad Wittum.

Chcę się trzymać tematu, bo Ty nagle zaczynasz rozwodzić się o naturze wszechrzeczy mikronacyjnej gospodarki. Statut CBD pozwala Radzie Polityki Pieniężnej ustalić stopy procentowe dla lokat i dla kredytów. Chcę ich ustalenia, byś jako Prezes mógł wystosować dla rynku jakąś ich ofertę. A Ty zaczynasz mówić o produkcji samochodów. Jesteś niemerytoryczny.

Bo nie można ustalić stóp procentowych w oderwaniu od gospodarki. A ja i tak uważam, że powinny być one od wszystkich depozytów, a nie tylko lokat. I wtedy mieć wartości ujemne.

Alus napisał(a):A ja nie będę cię uczył prawa. Wisi mi co znudzone panienki po marketingu czy innych haerach nazywają produktem.

Jesteśmy w kropce :(

Nic ci na to nie poradzę, że dajesz się mamić głupotami, które kładą ci do głowy ludzie, którzy skończyli studia dwuokienkowe.

Alus napisał(a):Mylisz się. Nie udziela się pożyczek i kredytów podmiotom, które nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów i narażenie instytucji na straty.

Na razie nie masz stóp procentowych, które chcę ustalić, a już chcesz liczyć innym podmiotom zdolność kredytową :)

(-) Daniel ax. von Witt

Jak Elderland chce pożyczać nie mając żadnych dochodów, to nawet przy darmowej pożyczce nie będzie mieć tej zdolności.
فقهاء‎‎
الوـس
Sędzia Sądu Królestwa

Herb:

Następna strona

Powrót do Centralny Bank Dreamlandu