Charakterystyka

Pałac Królewski, położony w Królewskim Stołecznym Mieście Dreamopolis – stolicy Królestwa Dreamlandu – jest historyczną rezydencją Królów Dreamlandu.

Nie jest to budynek szczególnie wiekowy. Główna bryła zyskała swój obecny kształt w połowie XIX wieku, kiedy to Tomasz II, gorący zwolennik architektury klasycystycznej, rozpoczął przebudowę dawnej rezydencji królewskiej. Ponieważ nie dbano wówczas tak znacznie o przeszłość, nie zachowano żadnych w zasadzie elementów poprzednich wersji rezydencji królewskiej. W przeciwieństwie do Królewskiego Pałacu Ekhorn, łączącego w jedność część późnogotycką i barokową, Pałac Królewski w Dreamopolis jest stylistycznie zdecydowanie jednolity.

Niestety w lipcu 2011 roku Królewskie Stołeczne Miasto Dreamopolis nawiedził kataklizm, który spowodował ogromne, niemal doszczętne zniszczenia w samym mieście. Nie ominęły one również Pałacu Królewskiego. Jednakże trwają obecnie intensywne prace przy jego rekonstrukcji. Poniżej prezentujemy te fragmenty Pałacu, które zdołano już zrekonstruować.

Bryła

Skrzydło frontowe Pałacu

Na szczęście praktycznie cała zewnętrzna elewacja Pałacu zachowała się we w miarę dobrym stanie. Wielka to zasługa charakterystycznie szarobłękitnego piaskowca z kamieniołomów na północy Luindoru, tworzącego dziś wspólnie z Furlandią Unię Saudadzką, z którego zbudowano Pałac.

Cały gmach tworzy czteroskrzydłowe założenie, skupione wokół wewnętrznego dziedzińca. Co charakterystyczne, skrzydło frontowe, z uwagi na wysunięcie w kierunku ruchliwej arterii miejskiej, jest zagospodarowane przede wszystkim na pomieszczenia robocze, podczas gdy główne pomieszczenia ceremonialne znajdują się w przeciwległym skrzydle, maksymalnie oddalonym od miejskiego zgiełku, skierowanym za to w stronę przypałacowych ogrodów o pokaźnych, zwłaszcza jak na warunki miejskie, rozmiarach. Umieszczone w ryzalicie środkowym wejście, jest w istocie przechodnią bramą, prowadzącą na dziedziniec wewnętrzny. Tędy właśnie przybywają królewscy goście: czy to głowy państw, ich przedstawiciele dyplomatyczni, czy też Dreamlandczycy, mający wziąć udział w ceremonii inwestytury – nadania tytułu szlacheckiego lub arystokratycznego.

Dziedziniec Pałacu Królewskiego w Dreamopolis

Stosunkowo prosta elewacja frontowa ustępuje miejsca majestatycznej kolumnadzie głównej elewacji dziedzińca. Tutaj wyraźnie widoczna jest chęć oddania znaczenia tego niewątpliwie szczególnego miejsca – serca dreamlandzkiej monarchii. Środkowy ryzalit, silnie zaakcentowany wysunięciem przed lico skrzydła, dodatkowo wzbogacony został kolumnadami. Ta umieszczona na parterze w czasie ostatniej odbudowy została zabudowana w ścianę osłaniającą główne wejście do apartamentów państwowych. Przebudowa ta wywołała wiele dyskusji wśród architektów i historyków architektury, jednakże decyzję w tym zakresie podjął osobiście Jego Królewska Mość zwracając uwagę, że Pałac nie jest tylko zabytkiem, ale żywą rezydencją, która musi spełniać należycie swoje funkcje. Owo zabudowanie pozwoliło zaś na odpowiednie wykorzystanie podjazdu do głównego wejścia, osłaniając je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, choć niektórzy komentatorzy zwracali uwagę na znacznie bardziej przydatne dla Dworu ograniczenie możliwości fotografowania przybywających do Pałacu osób przez paparazzi. Ten ostatni argument jednak słabnie zważywszy na to, że wstęp na dziedziniec Pałacu już dawno przestał być możliwy dla każdego przechodnia.

Zapraszamy do ogrodów...
...Dziedziniec frontowy...
...Sale Stanu...
...Sala Tronowa...

Królestwo Dreamlandu
Forum Królestwa Dreamlandu
Parlament Królestwa Dreamlandu
Rząd Jego Królewskiej Mości
Korona Królestwa Dreamlandu
Królewskie Miasto Ekorre
Kancelaria Królewska
Wymiar Sprawiedliwości