jak się zapisać do Królestwa Dreamlandu?

Aby zostać mieszkańcem Królestwa Dreamlandu i włączyć się w nasze wirtualne życie, musisz się najpierw zarejestrować, tworząc swoją wirtualną tożsamość - tożsamość, pod którą będziesz funkcjonować w naszym v-państwie.

Żeby się zarejestrować, na stronie głównej Królestwa wybierz opcję "Zapisz się" z menu:

Link do formularza rejestracyjnego

Twoim oczom ukaże się formularz rejestracyjny, który musisz wypełnić i wysłać. Pola obowiązkowe, bez których rejestracja nie będzie działać, oznaczone są gwiazdką * - wypełnienie pozostałych zależy tylko od Ciebie.

Większość danych podanych w formularzu rejestracyjnym możesz póĽniej zmienić - nie martw się więc, jeśli nie jesteś czegoś pewien lub z czasem zmienisz zdanie.

Formularz rejestracyjny - krok po kroku

Wniosek rejestracyjny, część 1 z 6
 • wniosek - określ typ składanego wniosku: Jeśli chcesz zapisać się do Królestwa Dreamlandu, składasz wniosek o obywatelstwo. Jeśli jesteś zagranicznym dyplomatą lub z innych przyczyn nie chcesz być obywatelem Królestwa, a jedynie gościem (wiąże się to z ograniczonymi prawami - m.in. brakiem prawa udziału w wyborach i referendach) - złóż wniosek o prawo stałego pobytu.
 • imię, praenomen, nazwisko - czyli to, jak będziesz się w Dreamlandzie nazywać. Imię jest konieczne, natomiast nazwisko - opcjonalne. Praenomen to przedrostek będący częścią nazwiska (nie może więc występować bez niego), taki jak np.: von czy de - oznacza zazwyczaj po prostu "z" (np. miasta lub rodu). Nie każde nazwisko powinno mieć praenomen, a wiele z nich z praenomenem będzie brzmieć po prostu śmiesznie (np. Jan de la Kowalski).
 • płeć - to po prostu Twoja płeć w Królestwie. Prawa kobiet i mężczyzn w Dreamlandzie są identyczne, zadeklarowana płeć wpływa jedynie na formy osobowe, w jakich nasze strony czy obywatele będą się do Ciebie zwracać.
 • hasło (i jego potwierdzenie) - hasło, jakiego będziesz używać do zalogowania się w głównym serwisie Królestwa i jego podserwisach. Nie ma wymaganej liczby znaków - ale bezpieczniejsze są hasła dłuższe (min. 6 znaków), złożone z małych i dużych liter oraz cyfr. Hasła w Królestwie są szyfrowane w trakcie rejestracji, nikt nie ma więc możliwości sprawdzenia Twojego hasła, bo nigdzie nie jest ono zapisywane w bezpośrednim brzmieniu. Uwaga! Nie udostępniaj nikomu swojego hasła - logowanie się na profil innej osoby i posługiwanie jej tożsamością to w Dreamlandzie przestępstwo!
Wniosek rejestracyjny, część 2 z 6
Wniosek rejestracyjny, część 3 z 6
 • email - Twój adres e-mail pełni w Królestwie bardzo ważną rolę - jest podstawowym środkiem komunikacji między Dreamlandczykami, władzami, systemem administracji. Na Twój adres dostarczane będą wszelkie wiadomości od systemu - np. o kończącym się urlopie czy zbliżającej się weryfikacji aktywności - sprawdzaj swoją skrzynkę często i dbaj, by zawsze była sprawna! Na adres ten przyjdzie również link aktywacyjny, bez którego Twoja rejestracja nie zostanie zakończona.
 • gadugadu - to nieobowiązkowe pole, w którym możesz podać swój numer komunikatora gadu-gadu. Inni mieszkańcy będą mogli go znaleźć i użyć, by się z Tobą skontaktować.
 • inne obywatelstwa - jeśli jesteś obywatelką/obywatelem innego wirtualnego państwa, poinformuj nas o tym w tym polu. Jeśli nie - pozostaw je puste.
Wniosek rejestracyjny, część 4 z 6
 • realne miasto, realne województwo - tutaj możesz (jeśli chcesz) podać miejscowość i województwo, gdzie mieszkasz. Dane te nie są udostępniane nigdzie publicznie, służą jedynie celom statystycznym.
 • skąd wiesz o Dreamlandzie? - podobnie nieobowiązkowa informacja, zbierana dla statystyki - może nam pomóc w planowaniu skuteczniejszej promocji Królestwa w internecie i świecie realnym.
Wniosek rejestracyjny, część 5 z 6
 • info o sobie - w tym polu możesz napisać kilka słów o sobie: kim jesteś, czym się interesujesz, co lubisz robić. Jeśli masz jakieś szczególnie przydatne w v-świecie umiejętności (np. pisanie artykułów, tworzenie grafiki lub stron internetowych, programowanie, pisanie aktów prawnych) - koniecznie o nich napisz. Informacja o Tobie może pomóc znaleĽć Ci zajęcie i swoje miejsce w wirtualnej rzeczywistości Królestwa.
Wniosek rejestracyjny, część 6 z 6
 • przepisz kod - na koniec przepisz kod z obrazka obok (jest to zabezpieczenie przed internetowymi botami, które mogłyby "zapchać" nasze systemy i strony).
 • wyślij/resetGdy cały wniosek jest już wypełniony, kliknij przycisk "wyślij", żeby się zarejestrować. Przycisk "reset" wyczyści wszystkie pola formularza - używaj go więc ostrożnie!

Jeśli we wniosku są jakieś braki lub błędy, system poprosi Cię o ich uzupełnienie (niestety, musisz też raz jeszcze przepisać kod zabezpieczający).

Co dalej?

Gdy już wszystko będzie w porządku, system wyświetli komunikat o zatwierdzeniu wniosku. W komunikacie tym otrzymasz twój NIM - Numer Identyfikacyjny Mieszkańca. Zapisz go lub zapamiętaj - NIM służy przede wszystkim do logowania się na stronach Królestwa, jest to coś na kształt numeru Twojego dowodu osobistego. (Twój NIM otrzymasz też mailem po aktywacji, o której za chwilę.)

Na podany przec Ciebie adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny - sprawdĽ więc pocztę i kliknij we wskazany link, by aktywować swój wpis w Królestwie. Jeśli nie zrobisz tego w ciągu 3 dni, wpis zostanie usunięty i konieczne będzie wypełnienie wniosku rejestracyjnego od nowa.

Z chwilą aktywacji stajesz się obywatelem / obywatelką Królestwa (chyba, że wnioskowałeś/-aś o prawo stałego pobytu - wówczas otrzymujesz nie obywatelstwo, a to prawo właśnie) - z wszystkimi prawami i obowiązkami, które z tego wynikają. Witamy wśród nas!

Czytaj tutoriale!

Przez pierwsze 10 dni trwa okres weryfikacji Twojego wpisu - uprawniony urzędnik może sprawdzić, czy podane przez Ciebie we wniosku dane nie naruszają żadnych praw Królestwa. Gdyby coś było nie tak, urzędnik poprosi Cię o wyjaśnienia i ewentualną korektę danych. Okres weryfikacji nie powinien być dla Ciebie uciążliwy - jedyne ograniczenie to brak możliwości zmiany prowincji zamieszkania przez te 10 dni.

Pamiętaj, że po rejestracji weryfikowana jest aktywność obywateli. Jeżeli w ciągu 7 dni od zarejestrowania nie odezwiesz się na Forum Królestwa, utracisz obywatelstwo.

Życie w Królestwie

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi aspektami życia w Królestwie Dreamlandu - pomogą Ci w tym kolejne tutoriale, które znajdziesz w menu po lewej. Dowiesz się z nich, jak zapisać się na forum, by uczestniczyć w codziennych rozmowach, na czym polega Patronat, czym różnią się poszczególne prowincje - i wielu innych ciekawych i przydatnych informacji.